След свалянето на Башар ал-Асад от власт през декември 2024 г., Русия предприема активни стъпки за запазване на военното си присъствие в Сирия, въпреки промяната на режима. Според информация от Erem News, Москва и Дамаск в момента обсъждат създаването на значителна военна сила от 10 хиляди души под руско командване.
Формиране на “полицейски” сили
Тези отряди официално се представят като “полицейски”, но според изданието всъщност представляват пълноценна армия, чиято цел е контрол над територията и защита от различни външни и вътрешни играчи, включително Иран, Турция, Израел и други регионални сили.
На авиобазата Хмеймим пристигат руски транспортни самолети, които вероятно доставят оръжие и оборудване за новите формирования. Командването на тези отряди е поверено на бивши сирийски офицери с чин капитан и по-висок, които са подписали договори с Русия.
Стратегически интереси
За Русия запазването на военните бази в Сирия – военноморската база в Тартус и авиобазата в Хмеймим – е от първостепенно значение. Тези бази са ключови за руското влияние в Близкия изток и служат като важни логистични центрове за операциите на Москва в региона и отвъд него.
Съгласно споразуменията, подписани през 2017 г., Русия има право да използва тези бази безплатно за 49 години, с автоматично удължаване за още 25 години. Въпреки падането на режима на Асад, Кремъл активно търси начини да запази тези стратегически обекти.
Двойна изгода за Дамаск
За новото сирийско правителство такова решение е относително удобно. В страната има много въоръжени безработни, и ако Москва поеме издръжката им, това ще намали риска оръжието в техните ръце да се обърне срещу новата власт.
Сирийският министър на отбраната Мурхаф Абу Касра наскоро заяви, че бъдещето на руските военни бази ще зависи от това какво Москва предлага в замяна: “Ако е от полза за Сирия, да”. Това показва, че новото правителство се стреми да извлече максимална изгода от ситуацията.
Рискове и последствия
Въпреки потенциалните ползи, съществуват значителни рискове. Русия може да въвлече тези сили в по-широк конфликт в Сирия с цел възстановяване на предишното си влияние. Освен това, част от тези “новобранци” биха могли да бъдат изпратени на фронта в Украйна.
Русия има опит в набирането на сирийски бойци за участие във войната в Украйна. Украинското военно разузнаване публикува списък с над 100 сирийски граждани, които са били наети от Русия да се бият срещу Украйна. Според същия източник, Русия обучава група от 1000 сирийски наемници близо до Алепо, с фокус върху “провеждане на бойни операции в градски райони”.
Формирането на тези нови “полицейски” сили може да бъде част от по-широка стратегия на Русия за запазване на влиянието си в Сирия и осигуряване на допълнителни човешки ресурси за различни военни операции, включително и в Украйна.