Ако държавната политика в областта на демографията не се промени, руските власти може да се сблъскат с необходимостта да повишат пенсионната възраст до 80 години след средата на този век, сочи изследване на държавния ВЦИОМ. Един от участващите в него експерти, демографът Алексей Ракша, казва, че счита този сценарий за най-реалистичен.
Подробности. В доклада се разглеждат четири сценария за демографската ситуация в страната до 2036 г., които зависят от степента на участие на държавата в решаването на проблема.
„Демографска зима“. В този сценарий съществуващите тенденции на застаряване на населението и намаляване на раждаемостта ще продължат. Според експертите на центъра, в рамките на 15 години няма да се случи никаква катастрофа, но след няколко десетилетия ситуацията може да се нарече „демографска зима“.
▪️Според доклада, резултатът от такава политика ще бъде намаляване на числеността на населението наполовина до края на XXI век. В случай на запазване на настоящата пенсионна система „ще бъде необходим изход на пенсия на 80 години, ако това позволява продължителността на живота“, пишат експертите.
▪️Както обясни един от участниците в доклада Алексей Ракша, необходимостта да се повишава пенсионната възраст до 80 години може да настъпи след „средата на XXI век“.
„Демографска оттепел“. Този сценарий предполага увеличаване на раждаемостта с 15%. За това властите трябва да отделят демографската политика от социалната и да харчат годишно 0,7-1% от бюджета на страната. Също така трябва да се въведе безусловен майчин капитал от 1,5-2 млн рубли за раждане на второ и последващи деца. Тази мярка ще струва на бюджета 1,2 трилиона рубли годишно, което е еквивалентно на 0,5% от БВП или 2,5% от разходната част на бюджета, каза Ракша.
▪️При този сценарий до 2036 г. ще успеят само да забавят намаляването на числеността на населението, пише Ракша в доклада.
„Демографско лято“. Това, както се казва в доклада, е „идеалната картина“. Тя предполага висока раждаемост, майчинство от 20 години, масово многодетство, увеличаване на продължителността на живота и подобряване на качеството на живот в напреднала възраст.
▪️За реализирането на този сценарий трябва да се харчат 0,7% от разходната част на бюджета, да се отделя демографията „в самостоятелна линия на политиката“, да се инвестира в технологии и програми за увеличаване на продължителността на живота и подобряване на репродуктивното здраве, да се поддържа репатриация и да се привличат мигранти.
▪️По думите на Ракша, за реализирането на такъв сценарий руските власти трябва да харчат за демография 6-7 трилиона рубли годишно. Ефектът от тези инвестиции ще трябва да се чака доста дълго, не до 2036 г., отбеляза демографът.
▪️Този сценарий има своите рискове. Растежът на населението ще създаде допълнително напрежение върху остарялата инфраструктура на градовете.
„Здравей от робо-бъдещето“. Този сценарий предполага запазване на съвременните демографски тенденции при частична компенсация на дефицита на население чрез роботизация на работните процеси. При такъв сценарий и запазване на действащата пенсионна система изходът на пенсия може да бъде на 70 години, се казва в доклада. Реализацията на този сценарий изисква постигане на технологичен суверенитет, инвестиции в качеството на живота, медицината, инженерството и технологиите.
▪️До момента ситуацията в страната не благоприятства реализирането на този сценарий, тъй като работната сила в Русия е по-евтина от роботите, което не стимулира бизнеса да модернизира производството.
Кой сценарий е най-реалистичен? Ракша в разговор с агенцията нарича първия сценарий („демографска зима“) най-реалистичен.
▪️Икономистът Игор Липсиц напомня, че до извода от първия сценарий вече са достигнали в Института за икономика. Сега, по думите на експерта, това вече е „по-скоро оптимистичен“ сценарий, тъй като в Русия са се появили нови фактори, които ВЦИОМ премълчава. Сред тях той назовава последиците от войната в Украйна и намаляването на привлекателността на руския трудов пазар за мигрантите от Централна Азия.
▪️Другите сценарии на ВЦИОМ Липсиц нарича малко реалистични, тъй като те изискват „фантастични пари“.
Източник: Агентство. Новости