Нерентабилност, криза и изоставено население – така изглежда съдбата на въглищната индустрия в окупирания от Русия Донбас.
Руските въглищни инвеститори се опитват да се откажат от 9 от общо 15 взети под наем въглищни шахти на територията на окупирания Донбас. Те настояват обектите да бъдат върнати на окупационната администрация за ликвидация. Причината – драстичното поскъпване на кредитите в Руската федерация и ниските световни цени на въглищата правят работата по тези обекти икономически неизгодна.
Окупационната власт обаче има различна позиция – според нея разходите за разработване на технически проект за ликвидация и поддръжка на шахтите до окончателното им закриване трябва да бъдат поети именно от инвеститорите. Последните пък настояват, че това е задължение на администрацията, тъй като става въпрос за изключително високи разходи – над 3 милиарда рубли годишно (повече от 32 милиона долара по текущия курс).
Този казус още веднъж потвърждава, че Кремъл използва жителите на временно окупираните територии като инструмент за своите геополитически амбиции. В продължение на години Москва заливаше Донбас с пропаганда за „икономическо развитие“ и „просперитет“ под руска власт. Но реалността показва друго – веднага щом икономическата изгода изчезне, Русия е готова безскрупулно да изостави местното население.
Източник: ЦПД