Администрацията на Джо Байдън планира в следващите дни – преди приключването на мандата на настоящия президент на САЩ на 20 януари – да обяви нов пакет санкции срещу Русия. Основната цел ще бъдат танкери от така наречения сенчест флот, които транспортират руски нефт. Това съобщава Reuters, позовавайки се на информирани източници.
Според източниците на агенцията „това ще бъде голям пакет“. Санкциите вероятно ще включват и мерки срещу лица, замесени в продажбата на нефт на цени, превишаващи установения от страните от Г-7 таван от 60 долара за барел.
За да заобиколи това ограничение, Русия използва сенчестия флот за търговия с трети страни. Той се състои от застаряващи танкери, плаващи под флаговете на чужди държави. Според експерти, много от тези кораби потенциално представляват заплаха за екологичната безопасност. Един от танкерите, предполагаемо част от сенчестия флот, наскоро беше арестуван във Финландия по подозрение за участие в повреда на подводен кабел между Естония и Финландия.
САЩ и съюзниците им вече наложиха санкции на десетки кораби от руския сенчест флот. По данни на експерти, той включва стотици кораби, като списъкът им постоянно се разширява. Миналия месец министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви пред Reuters, че страната разглежда възможността за допълнителни санкции срещу танкери и не изключва мерки срещу китайски банки, подозирани в участие в схеми за заобикаляне на санкциите срещу Москва.
Сръбският президент Александър Вучич също твърди, че в пакета санкции на САЩ ще бъде включена компанията „Нафтена индустрия Сърбия“, тъй като тя е повече от 50% собственост на руски компании. От Държавния департамент на САЩ официално не са коментирали това.
Също така припомняме
През декември 2024 г. нашият екип публикува разследване за дейността на руския сенчест нефтен флот в България. През ноември същата година танкерът „Lipari“, регистриран в Либерия, акостира в България след отплаване от Новоросийск, а наблизо бе забелязан и танкерът „Stamos“, регистриран в Малта. Документирано е, че тези танкери осъществяват трансфер на нефт в открито море, с цел прикриване на руския произход на суровината.
Разследването ни разкри, че въпреки обявените от българското правителство планове за значително намаляване на вноса на руска нафта, доставките продължават. Част от този нефт достига до рафинерията „Росенец“, където се преработва и вероятно попада на пазара на ЕС, заобикаляйки наложените санкции.
Тази практика не само подкопава санкционния режим, но и генерира милиарди евро за руския бюджет, които могат да бъдат използвани за финансиране на военни действия срещу Украйна.