От 1 юли шведската брегова охрана и морската администрация ще започнат да събират застрахователна информация за *всички кораби, преминаващи през териториалните води и изключителната икономическа зона на страната — не само за тези, които акостират в пристанища.
Мярката е насочена към борба с т.нар. „сенчест флот“ на Русия — флотилия от кораби, които Москва използва за заобикаляне на международните санкции, включително петролното ембарго. Тези кораби често се движат с изключени транспондери, без ясно застрахователно покритие и с непрозрачна собственост.
Според говорителя на премиера Улф Кристершон, новите мерки имат за цел повишаване на морската безопасност, опазване на околната среда и демонстриране на твърдо шведско присъствие в Балтийско море. „Това само по себе си има възпиращ ефект“, се посочва в изявлението. От Бесарабски фронт припомняме, че поредна екологична катастрофа заради зле поддържан руски петролен танкер засегна българското Черноморие.
Допълнителната информация, събирана от шведските служби, ще даде възможност за идентифициране на нови кораби, които да бъдат включени в ОБЩИТЕ санкционните списъци — както от Швеция, така и от съюзнически държави в ЕС и НАТО.
Министърът на правосъдието Гунар Стрьомер подчерта, че „сенчестият флот“ нарушава международните правила и представлява реална заплаха за сигурността. „Изключително важно е все повече кораби да бъдат подлагани на строг контрол“, добави той.
В този контекст Германия също обяви засилване на патрулирането в Балтийско море. „Срещу хибридните заплахи се борим с всички средства, включително с допълнителни патрули“, заяви германският външен министър Йохан Вадефул в интервю за Welt am Sonntag.
Междувременно на 20 май ЕС прие 17-ия пакет санкции срещу Русия. В него са включени 200 кораба от руския „сенчест флот“, използвани за контрабанда на руски петрол в нарушение на ембаргото.
Швеция и Европа дават ясен сигнал: заобикалянето на санкциите няма да остане без последствия. Балтийско море се превръща във вътрешно море на Европейския съюз и НАТО!
Източник: DW
Автор: Њељ Рајкова