Суджанската операция се трансформира в Курска: четвърти ден от пробива – анализ на Олександър Коваленко

Суджанската операция се трансформира в Курска: четвърти ден от пробива – анализ на Олександър Коваленко

На четвъртия ден от военните действия в Курска област става пределно ясно, че целта на тази активност не е толкова създаването на санитарна зона на границата с Украйна, а има много по-дълбоки цели, засега ограничени до път Е-38.

В нощта на 8 срещу 9 август близо до село Октябърское, на 8 км от транспортния възел Рилск, беше унищожен руска колона с подкрепления.  Към този час няма точни данни за загубите, но в открити източници е потвърдено видео, което не само потвърждава загубата на техника, но регистрира и десетки убити руски войници.

Това видео, публикувано сутринта на 9 август, потвърди ако не факта на физическия контрол над магистрала Е-38, то най-малко огневия контролот страна на украинците.

Освен това в руския информационен сегмент се появиха съобщения за сблъсъци в района на селата Городище – Титов, Коренево, Черемошки и Мартиновка. Всички тези селища, освен Суджански район, принадлежат и към други райони на Курска област и показват значително разширяване на фронта на бойните действия, който вече може да достига 100 км.

Налага се анализът на входящата информация да се прави на фона на пълното отсъствие на съобщения от официални украински източници и явно закъсняващите почти с 2-3 дена съобщения от полуофициални източници. Руските източници отразяват информацията не толкова сдържано, колкото или се поддават на паника, или на прекалено неуместно перчене.

Като цяло, ако се вземе предвид посоката от внезапно появилата се точка Городище-Титов – Черемошки – Мартиновка, тогава ясно се проследява направление по E-38, което по същество в рамките на следващите 3-4 дни може да оформи отхапана от Курска област площ от около 4 хиляди квадратни километра.

Важно е да се обърне внимание на факта, че ако вчера вечерта, на 8 август, в паническите съобщения от руска страна звучеше името Кромски бикове, то сутринта на 9 август вече присъстваше Черемошки. Село Черемошки се намира само на 10 км от магистрала Е-38 и след него няма никакви прегради под вид на села по магистрала Лгов-Суджа. Тоест въпросът с физическия контрол над Е-38 може да бъде приключен до края на това денонощие.

Такъв мащаб вече не позволява случващото се в Курска област да се нарича просто Суджанска операция, а явно Курска операция.

Перспектива

Очевидно е, че руското командване в момента няма ефективен план за туширане на операцията на противника в района на Курск и единственото, което забавя процеса на разширяване на контролираната от украинците зона, са самите населени места. Ако преди излизането на път Е-38 напредването на силите на „300 спартанци“ беше средно 15 километра на ден, то с излизането то ще се забави. Това се дължи на факта, че в двете посоки по магистрала Е-38 има общо 20 малки и средни населени места.

Независимо от това, именно Е-38 може значително да разшири обхвата на покритие над тази площ, което от своя страна ще създаде уникална ситуация, а именно обкръжаването на тези локации в Курска област, където в момента няма присъствие на подразделения на “300 спартанци”.

Освен това руското командване едва ли ще може през следващата седмица да формира концепция за отбраната на Курска област, като се има предвид стремително намаляващата зона на контрол на руските войски над руската територия.

Вечерта на 9 август, около 20:00 часа киевско време, по украинските канали беше публикувана снимка, направена пред пътния знак „Курск – 10 километра“. Тя явно е заснета в средата на деня, тоест е публикувана със закъснение от няколко часа, и казва че войските, които не крият своята принадлежност, са на минимално разстояние от руския областен център.

В същия период от време се появи и информация, че в село Октябърское е унищожен обект от енергийната инфраструктура, а в района на Курск е повредена станцията “Южна”. В самия Курск, Курчатов, както и Волокна, Пряминцено и Ворошньово, започнаха прекъсвания на електрозахранването.

Но всички тези признаци не показват, че в близко бъдеще може да започне щурм срещу областния център Курск. Не. Курск е град с площ над 200 km² и население над 400 хиляди души. За провеждане на щурмови операции в такъв град е необходим потенциал от групировка поне от 70-100 хиляди личен състав.

Очевидно в района на Курск към вечерта на 9 август започнаха да се създават условия за успешна операция в Курчатов, където се намира Курската атомна електроцентрала, а в района на самия град Курск ще да бъдат създадени рубежи за това на най-близките подстъпи … Например, за да може градът не само да се вземе под огневи контрол през следващите дни, за унищожаване на обекти на военната и двойната инфраструктура, но и да бъде потопен в блекаут за подсилване на своите ултимативни позиции.

Напълно е възможно на 10 август да обсъждаме не само физическото присъствие на „300-те спартанци“ на магистрала Е-38, но и много по-значимите постижения на тази групировка в Курска област, на дълбочина на пробива 50- 55 км.

Александър Коваленко, военен и политически коментатор, специално за Minval.az