На 14 февруари Болград стана място, където миналото се среща с настоящето. В този ден се празнува древният празник на лозарите и винарите – Трифон Зарезана, който векове наред се чества в балканските страни и днес има специално значение за местната общност.
Сутринта на празника започва с първата реже на лозата за новата година. Мъжете тръгват към лозарниците, където глава на семейството отрязва три лози, върху които се нанизват калачи. След това лозата се полива три пъти с червено вино – ритуал, който носи обещание за добър реколта и вкусно вино. От отрязаните лози се плете венец, който се поставя на главата на най-уважавания лозар, а жените пекат обредов хляб. Особено внимание се обръща и на обреда с коржа – ако изпеченият корж, пуснат да търкаля по кърпа, падне с горната кора нагоре, това се счита за добър знак за годината.
Тази година Болград ни изненада с нов елемент – за първи път беше представен древният обред на кукерите. Облечени в ярки костюми и маски, украсени с камбанки, кукерите навлизат на сцената с енергия и страст, отгонвайки злите духове и приветствайки пролетта и плодородието. В програмата участват и други символични персонажи – млад младеж с булката си, които засеят зърно, символизирайки новия жизнен цикъл, както и мечката – олицетворение на силата на природата, с която младежът се бори и побеждава, показвайки умението на човека да овладее стихията.
Подготовката за това голямо събитие траеше няколко месеца. Репетициите обединиха хора от различни възрасти – от 15-годишните млади изпълнители до ветераните, които отбелязват вече 70. Постановката бе водена от известния хореограф Петър Димитров, който заедно с фолклорния ансамбъл „Бесарабия“ и народната театрална студия „Онгл“ успяха да създадат истински завладяващо шоу. Обединените усилия на местната общност превърнаха празника в източник на енергия, който съживи древните обичаи и показа, че традициите продължават да живеят.
Проектът беше реализиран благодарение на грантовата програма на Министерството на външните работи на България, което осигури 15 хиляди евро за организирането на това културно събитие. Благодарение на подкрепата на гранта и усилията на местните културни дейци, Болград успя да покаже богатството на своите традиции и как те могат да послужат като мощен двигател за туризма и културния обмен.
Това събитие стана истински празник на живота, където древните обичаи и съвременните творчески сили се сляха в едно цяло. Болград доказа, че културата е не само памет за миналото, но и жив организъм, способен да вдъхновява, обединява и носи радост. Трифон Зарезана е повече от фестивал – това е символ на възраждане, обновление и непоклатимата сила на традициите, които продължават да живеят на земите на Одещина.
Източник: «Південь сьогодні».