Руските пропагандни платформи масово разпространяват бравурни оди и патетични репортажи за това колко уникална и изключително ефективна е била операцията на руските войски в Суджа през газопровода. Това звучи крайно двусмислено на фона на гръмките гласове сред т.нар. военни кореспонденти, които твърдят, че операция „Тръбопровод“ е пълен провал и катастрофа.
Междувременно разполагам с много интересна информация за оценката на ефективността на тази операция – списъка с участниците в пробива в Суджа, предложени за награждаване.
Според наличната информация, 112 участници в операцията са били предложени за награждаване с различни степени на отличие. Взети са предвид не само участниците в прохода „Тръбата“, но и офицерите, които са го организирали, както и групите за подкрепа.
Това ми се струва едновременно много странна и многословно число. Факт е, че ден по-рано беше публикуван доклад, посветен на тази „героична“ операция, в който командирът на ДРШБр „Восток“ с позивна „Зомби“ (бивш командир на 3-та щурмова част на ЧВК „Вагнер“) заяви, че в нея са участвали повече от 800 души, тоест повече от един батальон.
А вчера Валерий Герасимов докладва на Путин, по време на посещението му в Курска област, че в операцията с преминаването през тръбата в Суджа са участвали над 600 руски военнослужещи, включващи подразделенията „Ветерани“, „Ахмат“, 11-а ОШБр, 72-ри МШД и 30-и МСП.
Как става така, че участниците в операцията дават едни цифри, командването дава други цифри, а трети са предложени за награждаване, като част от тях дори не са пълзели директно по тръбата?
Предишния ден руският пропагандист Сладков публикува видеоклип с командира на рота от 60-и ОДШБр „Вятър“ на мястото на един от входовете на тръбата, в който командирът без никаква еуфория и възхищение от случващото се, а напротив, с угризение и нежелание, говори за рисковете от задушаване.
Сега в мрежата все по-често се публикуват снимки и видеоклипове, на които се вижда как телата на задушилите се в тръбата се изваждат от нея.
Остава открит въпросът колко участници в операция „Поток“ са останали в тръбата, ако според някои източници те са били повече от 800, според други повече от 600, 112 ще получат награди лично, а на видеото с излизането на частите от тръбата никога няма да видим численост повече от взвод?
Също така, няколко думи за уникалността и ефективността на тази операция.
Операция „Поток“ започна да се разработва преди три седмици и стартира, когато украинската страна спря да получава разузнавателна информация от САЩ, а логистиката с украинските части в Курска област значително се влоши, което стана причина за изтеглянето на украинските войски. Тоест операция „Поток“ започна, когато изтеглянето на украинските войски вече беше решено от Генералния щаб на ВСУ и те се изтегляха на юг под прикритието на ариергарда. С други думи, нямаше никакъв смисъл да се провежда операция „Поток“ по това време!
Изобщо не можеше да се осъществи пробив към Суджа през тръбата, защото на генерал Лапин, командващия „Север“, беше предложено да се извърши десант от хеликоптери. В операцията бяха предложени две-три звена от хеликоптери Ми-8, с възможност за десант от 150 до 250 души, и прикриващо звено ударни хеликоптери Ми-28Н. Времето за полет до мястото на кацане, като се вземе предвид 15-километровата тръба, е около 2-3 минути.
Но Александър Лапин се отказа от операцията по десантиране, като не пожела да рискува с хеликоптерите, избра варианта с тръбата и я започна, когато наистина не беше необходима…
Мисля, че след вълната от еуфория сред руските пропагандатори ще настъпи момент на отрезвяване и най-неморалните препредаватели на лъжите на режима ще се ужасят от фактите, които ще изплуват на повърхността заедно с тези, които се задушиха в тръбата.