От вечерта на 9 февруари до нощта и сутринта на 10 февруари руските окупатори са използвали 31 дрона камикадзе ” Shahed-131/136″, от които са били свалени 23.
Това е един от най-интензивните въздушни нападения над Одеса и с редица не съвсем разбираеми особености.
Информацията за наличието на групата Shahed-131/136 във въздушното пространство над Черно море се появи около 21:20 ч. От 21:29 ч. е задействана въздушна тревога и работата по ликвидиране на дроновете камикадзе продължава до 2 ч. през нощта, като в 02:21 ч. е отменена първата тревога. След това, след 04:30 ч., е регистрирана още една вълна от Shahed-131/136, въздушната тревога е обявена в 04:50 ч. и продължава до 06:16 ч.
Този набег беше не само многоброен и доста продължителен, но и странен. Тоест и по-рано РОВ бяха използвали вълни, за атака по Одеса и региона, но те имаха по-кратка пауза между тях и следваха с минимален интервал от не повече от половин час.
Освен това последната вълна навлезе в района на операцията фактически между 5 и 6 часа сутринта. Изключително късно време, включително и за нападенията на Shahed-131/136.
Дали това се дължи на получена от РОВ предварителна разузнавателна информация, въз основа на която оперативно е била изстреляна следващата вълна, или причините са били други, все още е трудно да се каже със сигурност.
Иначе през първата третина на месеца броят на използваните от РОВ Shahed-131/136 е 126, а броят на унищожените е 81, или 64% от общия брой. На пръв поглед изглежда, че показателите са се влошили, но напоследък виждаме все повече кадри с “приземени”, а не свалени Shahed-131/136. Дали те ще бъдат включени в публикуваните доклади като свалени или за тях ще се формира отделна статистика, като се използва съответната терминология, също е въпрос, който заслужава внимание.
Като цяло динамиката на използването на Shahed-131/136 вече втори месец остава относително стабилна, засега без признаци за увеличаване на производствения потенциал, но това не изключва процеса на натрупване за бъдещи терористични акции, особено в навечерието на дата-фетиш.
Източник: Александър Коваленко