Как украинското Министерство за цифровото преобразуване спаси хиляди животи с модерните технологии.
Сякаш предусещайки пандемията и войната, точно преди да започне ковида, сегашното правителство на Украйна създава Министерството на цифровата трансформация (иначе Минцифра) и по този начин облекчава течението както на пандемията, така и на войната
За това поговорихме с Александър Борняков
Заместник-министър на цифровата трансформация, който е етнически българин от Болград. Ето какво ни разказа:
“Между другото, това беше инициатива на президента Зеленски да създаде държава в смартфон.
Искаше да е максимално удобно за хората. И то с минимална намеса от длъжностни лица.
За себе си сме избрали 4 стратегически цели –
1. Първо, прехвърляне на всички държавни услуги онлайн.
2. Второто е да научим 2 милиона украинци на дигитални умения,
3. Третото е да покрием 95 процента от територията на Украйна с широко лентов високоскоростен интернет и
4. Четвъртото е да увеличим долята на ИТ в БВП на страната до 10 процента.
Първоначално се използваше от няколкостотин хиляди души, а сега тази екосистема има повече от 17 милиона души (ред. – в състояние на 22 година). Освен приложението има и портал, така че някъде около 25 милиона души използват всичко това.”
Украйна става модел и пример за другите. Как беше възможно държавата да се интегрира в смартфон толкова бързо?
Александър Борняков
Зместник-министър на цифровата трансформация отговори: “Като цяло в началото имаше много проблеми с интегрирането на тези данни от регистрите, така че да се показват, имаше и такова голямо предизвикателство – да добавим възрастни хора, но когато започна ковида и направихме ковид удостоверения, това беше първият пробив, когато още една голяма аудитория, която преди това изобщо не възприемаше Дия, те започнаха да я инсталират и използват. Ние добавихме опция за обществената помощ през Дия, и дори възрастните хора се присъединиха.”
“Дия” спестява ресурси, време и пари както на гражданите, така и на държавата. Какви услуги се предлагат в момента? Можеш да откриеш фирма, да плащаш данъци, да си съхраняваш документите, да качваш нови, такива като акт за раждане на дете, дипломи, пенсионни удостоверения. В портала има повече от сто услуги и около 30 от най-популярните са в приложението на телефона, от които най-използваната услуга в момента е регистрацията. Отскоро е добавена услугата “Регистрация на новородено дете”
“Не е нужно да ходиш никъде, не е нужно да бягаш никъде, отнема около 15-20 минути и записваш детето си и получаваш всички социални помощи, всичко се прави направо в родилния дом. Всичко, което трябва да кажеш е как ще се казва това бебе и това е.
В Норвегия, в САЩ, знам със сигурност, там няма такова нещо. Мисля, че и в България няма такова нещо.” – пита Олександър.
Отговорих му, че нищо подобно като цяло няма в България и много е нужно да има. Разказах му, как показвам Дия на моите приятели в България и те се чудят, че страната във война е толкоз напреднала. Показвам им как си плащам данъци, правя дигитални подписи, открих фирма за 10 минути без и една леля и листче хартия. Как си пестих милион нервни клетки и сщо толкоз дървета. Разказах му и как в България ми се наложи да подписвам на ръка една хиляда листчета за да отворя фирма и сметка на фирмата, и как независимо от това, че познавам страната и езика, аз ми се наложи да се възползвам от услуга на юрист да подреди тези всички документи. Решихме, че България може да се възползва от украинските разработки.
С настъпването на войната, Министерството на цифровизацията и приложението “Дия” спасиха милиони животи. В буквалния смисъл на думата.
Вижте какво още разказва Олександр за това:
“Една такава голяма стъпка беше създаването на ИТ армия, която включваше повече от 100 000 души, помагащи на кибер фронта.
Също така всички сървъри трябваше да бъдат преместени, защото по времето, когато започна войната, ние нямахме закон за облачните услуги и всички сървъри бяха физически в Киев. Имаше голям риск Киев да не оцелее, така че трябваше да бъде преместен.
Хората, които бягаха, бързо забравиха хартиените си документи, това беше единственият начин наистина да ги идентифицират и дори им беше позволено да преминат границата с Полша, когато показаха “Дия”. Между другото, тогава беше приет законът за облачните услуги и сега вече можем да съхраняваме данни в облака.
Допънително работихме с големи компании, за да ги накараме да напуснат Русия. Също така беше създаден чатботът „Е-враг“, на който хората можеха да докладват за движението или позицията на руската военна техника и имаше около триста хиляди души от цяла Украйна, те предаваха тези данни и по този начин много помогнаха на нашето разузнаване.
Още през Дия беше дадена финансова помощ за тези, чийто бизнес спря или които се оказаха във военна зона.”
Най-учудващото, почти национална игра стана Анкетирането. За марката, която ще бъде издадена следващия път, за паметниците, как да се сменят. За социолозите това е страхотно приложение, което им помага да правят изследвания.
“Мисля, че това е много готин пример за пряка демокрация с нулево харчене на държавни средства”, – коментира г-н Борняков.
Така социалните проучвания се провеждат със 100 процента идентификация на личност. Може би следващите избори ще бъдат отчасти електронни, с помощта на Дия, като обаче се вземе предвид тайната на гласуването. Дия вече забележимо помага на държавата да спести не само пари, но и да се бори с корупцията, правейки това технически невъзможно.
Олександър подчерта: “Всъщност това беше и една от идеите на президента. Тоест той каза следното: малко вероятно е да унищожим корупцията просто с административни методи. А машината не взима подкупи”.
Един от плановете, обявен от самия президент, е услугата за митническо освобождаване и регистрация на автомобили чрез Дия.
“Искаме да сме невидими. За да не усети човек изобщо, че тук има държава. и искаме да имаме страна с много стартъпи.” – добави заместник Министъра.
Повече от 10 държави, включително Молдова, Европейски и Африкански страни, вече използват постиженията на Украйна.
Светът неизбежно върви напред и бъдещето е в напредналите цифрови технологии. България трябва да е в това бъдеще.
Със Заместник Министъра общуваше Татяна Станева. Сюжета е направен специално за Бесарабски фронт, в рамките на програмата за борба с дезинформацията, с подкрепата на Министерството на външните работи на РБ, представлявано от Посолството на Република България в Киев