Една от най-смъртоносните атаки по Киив от началото на войната, случила се на фона на мирни преговори, предизвика силен отзвук на Запад. Две водещи издания — Financial Times и The Wall Street Journal — публикуваха редакционни колонки, в които остро осъдиха подхода на администрацията на Доналд Тръмп към прекратяването на войната между Русия и Украйна. FT дори сравни действията на Тръмп с Мюнхенския сговор от 1938 г. между Великобритания, Франция и Германия.
След удара по Киив, Тръмп за първи път открито критикува Владимир Путин в социалната мрежа Truth Social: „Владимир, СПРЕТЕ“, като определи атаката като ненужна и „много зле навременна“. Редакцията на FT коментира, че това е най-близкото до осъждане на действията на Москва, което Тръмп е правил досега. За разлика от това, към Украйна САЩ отправят заплахи, обвиняват я за започването на войната и ограничават доставките на помощ, като настояват Киив да подпише споразумения за природни ресурси като отплата за предишната подкрепа.
„Тръмп твърди, че Зеленски няма карти за игра. Всъщност Тръмп отне картите на Украйна и ги предаде на Русия“, пише FT. Изданието подчертава, че твърденията на Тръмп, според които Русия е готова за мир и сега трябва да се преговаря със Зеленски, показват, че преговорите никога не са били двустранни. Важният лост — въпросът за членството на Украйна в НАТО — американските служители не са използвали нито преди, нито по време на преговорите.
„Вместо да договори справедлив мир за Украйна и да накара Русия да го подпише, Тръмп направи обратното“, пише FT. Изданието обяснява това с вярата на Тръмп в руската пропаганда или с убеждението му в правото на силния, което съвпада с възгледите на Путин. Особено скандална е отстъпката по Крим, която дори не е била официално искане от страна на Русия.
FT завършва с цитат, приписван на Уинстън Чърчил към Невил Чембърлейн след Мюнхенското споразумение: „Дадоха ви избор между война и безчестие. Вие избрахте безчестието и ще получите война“. „Това може да стане политическият епитаф на Тръмп, ако Киив и европейските му съюзници не успеят да го убедят да промени курса“, заключава FT. Мюнхенският сговор задължи Чехословакия да отстъпи Судетската област на Германия.
Според WSJ, ударът по Киив е дал възможност на Тръмп да преосмисли стратегията си, която не води до мир. Изданието подчертава, че причините за руската агресия не са свързани с членството на Украйна в НАТО, Крим или отделни области, а с желанието на Путин да подчини Украйна като свободна нация. „Путин, враг на САЩ, иска да подчини Украйна като свободна държава“, добавя редакцията.
WSJ цитира и вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, според когото Вашингтон е допуснал грешка, опитвайки се да разбере и двете страни: „Както казва историкът Теодор Рид Ференбах, в света има тигри. Не можеш да преговаряш с тигър, като го питаш за мнението му относно глада му“. Според WSJ, Тръмп все още има шанс да започне да се отнася към Русия като към тигър, който игнорира увещанията и стреля с ракети по жилищни сгради.
„Увещанията работят само ако са подкрепени с последствия, ако господин Путин не спре“, заключава WSJ.
Източник: Агенство. Новости