Как живеят “Павучихи Измаил”, къде намират сили и пари за изработката на ценните защитни мрежи за военните

Как живеят “Павучихи Измаил”, къде намират сили и пари за изработката на ценните защитни мрежи за военните

Техният екип се формира с общото желание да помагат. От неугледни и тежки мрежи от дантела и чаршафи те преминаха по пътя на производството на най-добрите мрежи, които прикриват военните от цяла Украйна. Секретите на уникалността на доброволческото движение “Павучихи Измаил” споделя тяхната ръководителка Ирина Голобородько, специално за Бессарабія.UA.

С началото на пълномащабната война компанията, в която работеше г-жа Ирина, ангажира своите служители да помагат на хората в градовете, където те (служителите) живееха. Жената разгледа различни варианти къде би могла да бъде полезна и изборът падна върху плетенето на мрежи за военните, които тогава бяха в постоянна заявка.

Първите материали за плетене събираха сред познати и неравнодушни хора – това бяха различни основи на мрежи и употребявани тъкани, които използвахме първите година и половина,” – спомня си г-жа Голобородько. За плетенето тя предостави на разположение помещението на офиса, в който работеше, и своето мазе.

“Хората канехме чрез обяви в чатовете на сградите. Всеки можеше да намери работа за себе си. Някой режеше и боядисваше плат, някой разшиваше копчета, някой се занимаваше пряко с плетенето, на някой възлагаше да държи платното.”

С течение на времето момичетата от “Павучихи Измаил” започнаха да си сътрудничат с доброволците от Градския културен дом, които споделяха с тях събраните от благотворителни базари и концерти дарения за закупуване на необходимите материали.

Първите мрежи бяха тежки и неудобни. Затова с помощта на съветите на военните и видеоуроците в интернет, момичетата постепенно се научиха да правят мрежите точно такива, каквито трябва да бъдат. Наскоро на Ирина й попадна една от тези мрежи, направена от нейния екип, която тя бе запазила за спомен. Видяното й предизвика усмивка, тъй като тя се различава от сегашните, идеално изплетени вече от опитните доброволки.

Сега техните мрежи могат да се смятат за едни от най-добрите, защото са изплетени от професионални материали, които не предизвикват алергии, като се взема предвид сезонът и местоположението на използване. “Това лято плетяхме мрежа за военните в посока Херсон и специално подбрахме цвят, който да пасва на изгорялата от тазгодишната жега жълта трева в региона,” – отбелязва ръководителката на “Павучихи”.

С времето екипът на “Павучихи Измаил” разшири своите умения. Момичетата едновременно плетат и кикимори, нашлемници, изработват окопни свещи, органична козметика за военните и се занимават със събиране на дарения по заявки на защитниците.

Основният секрет на успешната работа на “Павучихите”, според Ирина, са хората, които създават маскировъчни мрежи. Ирина казва, че при тях идват само истински, открити и отдадени хора. Това са местни жители и преселници от Николаев и Херсон, работещи и пенсионери, възрастни и деца. Някои идват веднъж седмично, други – всеки ден. Всеки остава колкото може. “Павучихите” очакват всички, с или без опит, защото са готови да научат всеки. Основното е желанието да се помага. Майки с деца могат спокойно да идват, защото за децата също ще се намери занимание – от пряка помощ в плетенето до игри с играчки в детския кът. Има и доброволки “възрастни” помощнички. Една от тях е на 80 години. Помагат и тийнейджъри.

Сега момичетата осигуряват маскировъчни мрежи за военните от почти цялата страна. Запитванията постъпват в социалните мрежи, чрез познати и официални организации. Постоянни “клиенти” разбира се остават защитниците от Измаилския район, местните подразделения на ПВО и граничарите. Тъй като мрежите са консумативен материал, работата на “павучите” е много и те подготвят поръчките си според оформената опашка. Те постоянно получават благодарности от военните за качеството на мрежите, които многократно са спасявали живота на момчетата и момичетата на фронтовата линия.

“Нашите мрежи не са просто помощ за армията, а начин да помогнем на себе си. По време на плетенето се създава уютна и доверителна атмосфера: ние общуваме, пеем песни, подобряваме знанията си по украински. Всички хора тук са обединени от обща любов към Украйна и омраза към окупаторите,” – казва Ирина Голобородько.

Можете да помогнете на доброволките както пряко в изработването на мрежи, така и с дарение на картата на Monobank (Яна Савчук) 5375 4112 0780 3029

Източник: БессарабіЯ.ua