През нощта на 17 ноември руските окупатори извършиха комбинирана атака по Украйна с използване както на дронове, така и на широка номенклатура ракетно въоръжение. От една страна, този удар беше отдавна прогнозиран и за него многократно се говореше, а от друга – това беше по-скоро рефлексия, отколкото рационален терор.
На 17 ноември Русия използва срещу територията на Украйна комбинирана номенклатура от средства за поразяване. Това включва: Х-101/555, КРМБ 3М14 „Калибър“, Х-47М2 „Кинжал“, Х-22, 3М22 „Циркон“, 9М723 ОТРК „Искандер-М“/KN-23, Х-59/69, Х-31П, както и дронове-камикадзе Shahed-136 и други.
Общо бяха използвани 210 средства за поразяване. От тях 102 от 120 ракети и 42 от 90 БПЛА бяха свалени. Самата ракетна атака продължи малко над два часа, докато атаката с дронове продължи повече от десет часа. Беше реализирана почти пълна синхронизация на ударите с различни видове средства.
Например, изстрелването на ракети Х-101/555 от района на Каспийско море беше извършено около 05:30 – по времето, когато част от дроновете вече достигнаха областните центрове. Изстрелванията на КРМБ 3М14 „Калибър“ се случиха около 6:00 сутринта, а към 06:30 беше произведен пуск на 3М22 „Циркон“. Всичко това показва опитите на РОВ да синхронизират използването на различни средства в украинското въздушно пространство.
Като цяло командването на РОВ действаше по напълно предсказуем сценарий за удари срещу енергийната система на Украйна, към който те се подготвяха дълго време. Терорът срещу критичната инфраструктура никога не е прекратяван.
Преди този ракетен удар руските окупатори извършиха един от най-масовите налети с дронове над територията на Украйна. Проведоха и няколко тренировъчни разузнавателни полета на авиацията от стратегическо предназначение, както и изстрелвания с ограничен боекомплект.
В медиите последните полети на ВКС РФ някои „експерти“ се опитаха да представят като своеобразен сигнал към новоизбрания президент Доналд Тръмп – уж „вдигнахме самолетите, но не стреляха, готови сме за преговори“. Това е пълна глупост, защото изпращането на сигнали към новоизбрания президент, който няма да изпълнява задълженията си още два месеца, е нелепо. По-скоро това бяха предварителни маневри преди ракетните изстрелвания – подготовка.
РОВ предварително проучваха украинската ПВО с налети от дронове и периодични изстрелвания, включително крилати ракети Х-101/555 в нощта на 13 ноември.
Излишък на ракети, недостиг на търпение
Масираният ракетен удар срещу Украйна в този момент изглежда наистина ирационален.
Русия натрупваше боекомплект повече от два месеца, за да възобнови енергийния терор срещу Украйна. Въпросът беше само в това кога би било най-изгодно да се приложи това, за да се постигне максимален ефект.
Откровено казано, това не е периодът, когато средната температура в Одеса е +10°C, в Киив +5°C, а до суровите и дълги студове с претоварена енергийна система остава доста време. Още през 2022 година, когато генерал Суровикин се опита да впечатли „върховния“ с ново решение в тази война и направи груба грешка, командването направи изводи и през 2023 и началото на 2024 демонстрира по-рационален подход към терора. Но не и сега.
Вероятно причината за този удар срещу Украйна е изключително указанието на Путин – да се покаже на Доналд Тръмп как Русия може да тероризира украинците. Това беше демонстративен акт на терор, без каквато и да било логика или рационално използване на ресурсите.
Топлото време прави атаките срещу енергетиката по-малко ефективни, което ги свежда само до опит за сплашване. Това е послание от Путин към Тръмп, в което се описва как възнамерява да води диалог с 47-ия президент на САЩ. Ако Тръмп е съгласен с тона на кървавия шантаж, този диалог вероятно ще продължи през януари 2025 година.
За да поддържа Доналд Тръмп в напрежение, Путин ще трябва да продължи демонстрациите на сила. Следователно това няма да бъде последният удар срещу Украйна. В близко бъдеще може да се очакват по-ограничени, но все пак ракетни обстрели и комбинирани атаки с дронове.
Единственият положителен аспект в тази тежка ситуация е, че това не се случва по време на тежки студове, а в относително топлия ноември.
Важно е да се отбележи, че значителна част от пораженията, причинени от средствата за поразяване на РОВ, бяха нанесени с ракети, които не могат да бъдат прехванати в повечето области на Украйна поради липса на подходящи ПВО системи. Ракетите 9М723 и Х-47М2 продължават да бъдат основно средство за терор на окупаторите, с максимална ефективност там, където липсват ЗРК Patriot и SAMP/T.
Украйна все още изпитва недостиг на ешелонирани ПВО системи, въпреки анонсите и обещанията за помощ от международните партньори. Наличната помощ може да покрие нуждите на отделни локации, но не и на цели области.
На 17 ноември 2024 г. Украйна преживя един от най-сериозните предизвикателства за своята ПВО. Ако въоръжените сили разполагаха с повече западни ПВО системи от различен радиус на действие, разрушенията биха били далеч по-малки. Въпросът за осигуряване на Украйна с ПВО средства отново се поставя на дневен ред.
Източник: Oboz.ua