Преследване за свободно изразяване на мнение или наказание за „военни фейкове“?
Московският градски съд остави в сила присъдата от октомври 2024 г., с която Олга Менших – медсестра в хирургичния център „Пирогов“ в Москва – беше осъдена на 8 години лишаване от свобода в колония с общ режим. Обвинението – разпространение на „фейкове“ за руската армия, по повод публикации във „ВКонтакте“ относно събитията в Буча и ракетната атака срещу Виниця.
Менших отрича да е публикувала въпросните материали и твърди, че профилът ѝ е бил хакнат. Нейният адвокат Леонид Соловьов оспорва валидността на психолого-лингвистичната експертиза, като подчертава, че тя е извършена от човек без нужната квалификация, без описани методики, а заключението за „мотиви на омраза и вражда“ противоречи на практиката на Върховния съд.
Менших свързва делото срещу себе си с това, че е публикувала редовно за смъртта на Алексей Навални и е посещавала гроба му на Борисовското гробище в Москва.
Този случай се разглежда от правозащитници като пореден пример за политическо преследване и потискане на свободата на словото в Русия.
Източник: SOTAvision