Белград е сключил тайни сделки на стойност почти 1 милиард долара.
Сърбия тайно увеличава продажбите на боеприпаси на Запад и това укрепва отбраната на Украйна. В същото време страната не се присъедини към западните санкции срещу Русия.
По оценка на Financial Times Сърбия е изнесла боеприпаси на стойност 800 милиона евро за западни съюзници след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. Впоследствие тези оръжия се озоваха в Киив през трети страни.
Президентът на Сърбия Александър Вучич се съгласи с оценката на експертите на изданието. Той говори с репортери на Financial Times и описа ситуацията като бизнес възможност. В същото време Вучич настоява, че няма да вземе страна във войната.
„Това е част от нашето икономическо възстановяване и е важно за нас. Да, ние изнасяме нашите боеприпаси“, каза той в интервю.
Вучич подчерта, че Сърбия не може да продава снаряди на Украйна или Русия. Но това изобщо не пречи на Белград да търгува със западните съюзници:
„Имахме много договори с американци, испанци, чехи и други. Какво правят с тях накрая си е тяхна работа. Дори и да знам къде се озовават боеприпасите, не е моя работа. Моята работа е да гарантирам законността на нашите сделки с оръжията, които им продаваме… Трябва да се грижа за хората си и това е всичко, което мога да кажа. Имаме приятели и в Киив, и в Москва. Това са нашите славянски братя“.
Сърбия не е член на НАТО или ЕС. В същото време сърбите традиционно имат сантиментална привързаност към Русия и са предпазливи към Запада. Това до голяма степен беше повлияно от бомбардировките над Югославия през 1999 г. Освен това Русия не признава Косово, когато повечето западни държави са признали суверенитета на частично признатата държава. Сърбия смята Косово за неразделна част от своята територия.
Източник: NEXTA