Срещата между Тръмп и Зеленски във Ватикана може да означава приближаване на пълно прекратяване на огъня, което никога не е било толкова реално от началото на войната, според The Telegraph

Срещата между Тръмп и Зеленски във Ватикана може да означава приближаване на пълно прекратяване на огъня, което никога не е било толкова реално от началото на войната, според The Telegraph

Британският военен анализатор полковник Ричард Кемп коментира срещата между президента на САЩ Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски, която се състоя на 26 април във Ватикана. Според него тази среща може да е знак, че пълното прекратяване на огъня в Украйна е по-близо от всякога от началото на руското мащабно нахлуване през февруари 2022 г.

Въпреки това Кемп подчертава, че на този етап от войната Украйна ще бъде принудена да направи значителни териториални и политически отстъпки. Русия продължава да има сериозно предимство в изтощителната война, а Тръмп не планира активно да се намесва в хода ѝ. Дори и при евентуално разполагане на американски войски, западноевропейските държави едва ли ще последват САЩ в бойни действия.

Анализаторът изтъква, че въпреки смелостта на украинските войски и развитието на отбранителната индустрия, Украйна не може да поддържа тази ситуация безкрайно. Единственият реалистичен изход е преговори, базирани на последните предложения на Тръмп или подобни на тях, което означава фактическа загуба на значителна част от окупираните територии.

Кемп припомня, че Тръмп е намекнал за възможността САЩ да признаят анексията на Крим, а Путин може да приеме такива предложения, особено под натиска на нови санкции. Русия се опитва да балансира продължаването на войната с икономическите ѝ последици, но ако бъде постигнато прекратяване на огъня, това ще укрепи позицията на Путин, който ще го представи като своя победа.

За Зеленски това може да означава политическа нестабилност и риск да загуби поста си, ако приеме условията за примирие и териториални отстъпки. Путин вече се готви за този сценарий и планира да използва евентуалния хаос.

В заключение Кемп описва бъдещето на Украйна и Запада като „тъжно“ и критикува НАТО за слабостта ѝ. Той призовава европейските държави да вземат сериозно въпросите на отбраната и предупреждава, че възстановяването на отношенията между САЩ и Украйна няма да има стойност, ако резултатът е предателство.

Източник: ТСН