Във вторник Владимир Зеленски обяви успешните тестове на първата украинска балистична ракета. Той не съобщи подробности. А в събота той разказа за първото бойно използване на безпилотната ракета “Паляниця”. От презентацията на украинския държавен проект United24 следва, че това е дрон с турбореактивен двигател. Може да се използва за атака на военни летища.
„Паляниця“ (на снимката) ще заеме ниша между ударни дронове с бутални двигатели и крилати ракети. Израелският военен журналист Сергей Ауслендер публикува характеристиките на “Паляниця” (без да цитира източника): далечина на полета 500 км, бойна глава 50 кг. Ако тези данни са верни, тогава при изстрелване от превзетата Суджа дронът ще може да лети до Волгоград, а при изстрелване от север на Сумска област ще може да стигне до Москва.
Крилатите ракети летят много по-бързо от дроновете (800 км/ч) и носят мощни бойни глави. Но те са скъпи и трудни за производство. Дроновете са много по-евтини и могат да се произвеждат масово. Украйна атакува с тях петролни рафинерии и летища. Основният недостатък е ниската скорост (100-150 км/ч) на сегашните БПЛА, което дава време за откриването им, и ниското тегло на бойната глава.
Сега Украйна може да атакува цели в тила на Руската федерация само с бутални дронове собствено производство. Западните страни забраняват използването на балистични (ATACMS) и крилати (Storm Shadow) ракети за тази цел.
Оръжията с голям обсег от въоръжените сили на Украйна ще усложнят живота на руската армия, но е малко вероятно да доведат до повратна точка, каза военният анализатор Ян Матвеев. „Всичко зависи от количеството. Може да минат години от тестването до доставката на производствени серийни образци в големи количества.“ Израелският военен експерт Дейвид Шарп е на същото мнение: за какъвто и да е ефект е необходимо използването на десетки нови ракети и дронове, а организирането на производството им в условията на война е изключително трудно.
Източник: Радио Свобода