© Виталий Портников
На 1 юли Унгария започва своето председателство на Европейския съюз – и именно този факт предизвиква противоречиви коментари от страна на съседите на страната на континента.
„Слоганът на унгарското председателство на Съвета на ЕС, в духа на Тръмп – „да направим Европа отново голяма!“, буди безпокойство. Да, засега само слоган, който определено има за цел да провокира обществеността! Следващите шест месеца ще покажат дали Виктор Орбан ще играе по правилата – или най-накрая ще докаже, че възнамерява да разруши европейските институции“, отбелязва авторът на белгийското издание Le Soir.
Възможност за Унгария
Унгарските журналисти, напротив, започнаха да призовават Виктор Орбан да се възползва от възможността и да промени имиджа на страната в очите на европейците.
„Дори едно качествено и успешно председателство на Съвета на ЕС да не предизвика възхищение сред широките маси, то може поне до известна степен да промени имиджа на Унгария като страна, която постоянно пречи на Европейския съюз. Едва ли може да се счита за случайност, че програмата на унгарското председателство започва със следната формулировка: „Унгария ще работи като достоен посредник в духа на лоялно сътрудничество между държавите-членки на ЕС и институциите на общността в името на мира, сигурността и просперитета на една наистина силна Европа“. Как ще завърши всичко това зависи преди всичко от желанието на правителството да прави реални компромиси и конструктивни преговори“, отбелязва журналист от будапещенския седмичник hvg360.
Важни последици за Украйна
За Украйна унгарското председателство ще има важни последици именно защото ще се състои в първия период след обявяването на началото на преговорите за присъединяване на Украйна към Европейския съюз. И Унгария има свои условия тук, които наскоро бяха публикувани от изданието „Европейска правда“. И тези условия показват не толкова желание за насърчаване на европейската интеграция на Украйна, а по-скоро намерение да се забави този път.
В ролята си на председател на ЕС обаче Унгария следва да се държи различно поне през следващите шест месеца. Ако нейното правителство наистина ще бъде ефективен посредник между страните-членки на ЕС, тогава Будапеща трябва да разбере, че огромното мнозинство от тези страни биха искали да видят усилия, насочени към подпомагане на Украйна да се интегрира в Европа и да устои на руската агресия.
“Забравете за Путин”
Като опитен и амбициозен политик Виктор Орбан трябва да разбере, че да си министър-председател на Унгария е една роля, но да си лидер на страната, председателстваща Европейския съюз, е малко по-различна.
Председателството на ЕС трябва да укрепи Европа и опитите да се използва председателството за прокарване на собствен егоистичен дневен ред са склонни да навредят на репутацията и да сигнализират за слабост и отмъстителност, вместо да създадат впечатление за силно лидерство. А Орбан винаги се е стремял да бъде силен лидер, поне на това се основава политическата му репутация в самата Унгария.
Затова, на мястото на премиер-министъра Орбан щях да забравя – поне за шест месеца – за своите обиди, условия и дори за Путин. И щях да посетя Киев в първите дни на унгарското председателство на ЕС. Това би била достойна, премерена и логична стъпка от страна на Орбан, която би демонстрирала, че Унгария не само председателства Европейския съюз, но и споделя ценностите на Европа, дори когато някои от тези ценности не предизвикват възторг у унгарския премиер.
Източник: Виталий Портников специално за radiosvoboda